Student Achievements

2019 Hong Kong Youth Music Interflows (Chinese Orchestra Contest)

Our Chinese Orchestra received the Merit Award in 2019 Hong Kong Youth Music Interflows (Chinese Orchestra Contest):
1A (12) Zheng Kam Wing
1A (13) Chan Ho Hin
1A (15) Cheung Chi Wai
1A (17) Chiu Sung Pan jay
1B (23) Lam Ngo Kwan
1D (5) Zhao Guimin
1E (9) Wong Tsz Ching
1E (24) Shiu Chi Hin
1E (27) Yau Chun Yeung
2A (29) Ng Ho Him
2B (12) Wong Sin
2C (4) Choi Yee Ching
3A (8) Leung Wai Ki
3B (5) Fong Hiu Wai
3C (7) Ku Cheuk Man
3C (12) Tam Wai Yan

Slogan Writing Competition

2A Tam Nga Kei won a Merit Prize in the Slogan Writing Competition organised by the Tung Cheng Yuen Lam Tong Charitable Foundation.

PLK Wu Ho Wing Ching Memorial Educational Fund - Scholarships & Grant

The following students have been awarded Scholarships and Grant from PLK Wu Ho Wing Ching Memorial Educational Fund
3A Wong Ho Long Bibiane - Scholarship (Outstanding Academic Achievement)
2A Ng Chung Hang - Scholarship (Outstanding Academic Achievement)
2E Cheng Ka Ling - Scholarship (Obvious Academic Improvement)
3B Lee Chun Hin Hugo - Scholarship (Obvious Academic Improvement)
2A Tam Nga Kei - Grant

2019 Hong Kong Secondary School writing competition(junior group) organised by The Chinese University of Hong Kong Education Society

Our students won awards in 2019 Hong Kong Secondary School writing competition(junior group) organised by The Chinese University of Hong Kong Education Society. We would like to congratulate the following students: 3C Cheung Man Wai (first runner-up), 3A Wong Kin Fung (merit prize), 3C Fong Sau Ying (merit prize), 3C He Anqi (merit prize) and 3C Tam Wai Yan (merit prize).

Inter-School Swimming Competition 2019-20

Our swimming team members have won Champion of Overall Boys C Grade. They are 2E Lam Tsz Hin Matthew, 1A Cheung Chin Ho, 1A Lo Ko Fung, 1D Chu Tsz Kin, 1D Man Cheuk Nam, 1E Kong Fung, 1E Leung Cheuk Hei, 1E Tsang Ho Lam.

Our swimming team members have won Champion of Boys C Grade 4x50m Free Style Relay. They are 2E Lam Tsz Hin Matthew, 1A Cheung Chin Ho, 1E Kong Fung, 1E Tsang Ho Lam.

Consumer Council's 20th Consumer Culture Study Report Award

Our Form three students are awarded the Special Commendation Award for their study for "Hong Kong is embarking on a new era of electronic payment"  
Team members are:

(From left to right) 3A Zheng Wing, 3A Sin How Wing, 3C Tai Ka Yiu, 3C Chan Chak Lap, 3B Li Chun Ho 

The 35th Wuhan International Chu Cai Composition Competition

Our students won the prizes in the 35th Wuhan International Chu Cai Composition Competition.
3C He Anqi won the first prize, and she got the chance of exchange  to Wuhan.
3C Ku Cheuk Man won the second prize, 3C Li Wing Nam, Tam Wai Yan and Luk Hei Tsz, Zita won the third prize.

Yangcheng Evening News Handwritten Contest

2E Lau Kei Wai and 3C Luk Hei Tsz, Zita won the first prize of the Yangcheng Evening News Handwritten Contest.
2A Lu Wenqian, 3B Tang Tsz Wing, 3C Lee Wing Nam and 3C Tam Wai Yan won the third prize of the Yangcheng Evening News Handwritten Contest.

11th Sham Shui Po District Outstanding Students' Award Ceremony

Our students, Leung Hiu Tung and Chan Lun Siu attended the 11th Sham Shui Po District Outstanding Students' Award Ceremony on 7th September, 2019.

It is our honour to announce that Leung Hiu Tung was awarded the Outstanding Student (Junior Section) while Chan Lun Siu was awarded the Commendable Student (Junior Section) in the 11th Sham Shui Po District Outstanding Students' Award.

Congratulations to the winners.

Pages